Sajnos vagy szerencse, minket is utolért a bárányhimlő.
Sajnos, mert nagyon szenved tőle Tomi, szerencse, hogy közel 5 évesen és nem később.
Mivel nagyon sok a félelem a bárányhimlővel kapcsolatban, és a gyerekgyógyászatban dolgozom, ezért úgy éreztem írnom kell róla pár sort.
Gergő kicsenek havonta, két havonta szenvedett a krupptól, illetve folyamatosan hurutos volt az allergiája miatt. Ezért neki beadattuk a bárányhimlő elleni védőoltást, nem szerettük volna, ha még ezzel is meg kell küzdenie.
A védőoltás ellenére, a gyerekek többsége azonban elkapja a bárányhimlőt, DE nem lesznek nagyon súlyos tüneteik, és az esetleges szövődményeket is elkerülik.
Ez azt jelenti, hogy pár pötty (15-20-30) rajtul is lesz, és a magas láz (39-40 fok) helyett hőemelkedéssel kell csak számolni.
Tomi születésekor már az új, homeopátiás doktornőnkhöz jártunk, és Ő lebeszélt a védőoltásról. Mivel Tominak nem volt olyan rossz, sőt az előzetes kórtörténete, ezért az ő esetében a védőoltás elhagyásáról döntöttünk.
Ennek most itt az eredménye. :(
Ez nem panasz, csak sajnáljuk, mert nagyon szenved szegénykém.
Akkor lássuk azt amire nagyon sokan vagytok kíváncsiak a tüneteket, és a teendőket.
A bárányhimlő már a lappangási idő alatt is fertőz, egészen addig, míg a pettyeken hólyag van. A betegség cseppfertőzéssel terjed (garatváladék, orrváladék).
A lappangási ideje 1-2 hét.
Az első tünet a 2-3 napig tartó hurutosság (orrfolyás, köhögés).
Ezt követően jelennek meg az első pettyek, amik óráról órára sokszorozódnak.
Legelőször a hajas fejbőrön, amit legtöbben nem vesznek észre (én sem), majd a mellkas, hát és az arcon is megjelennek.
Először piros folt látszik, majd egy idő után a folt közepén átlátszó, vízzel teli hólyagocskák (olyanok, mint a vízhólyag) jelennek meg. Ezek egy idő után kifakadnak, és besebesednek.
A kiütések nagyon viszketnek, és a kifakadt hólyagok fájdalmasak.
Hőemelkedéssel és magas lázzal jár.
Ami még rátesz egy lapáttal, hogy a nyálkahártyán is kijönnek a kiütések, azaz a szájában is vannak. Ezek gyógyulnak a legnehezebben, és az evés, ivás is fájdalommal jár.
Ami még rátesz egy lapáttal, hogy a nyálkahártyán is kijönnek a kiütések, azaz a szájában is vannak. Ezek gyógyulnak a legnehezebben, és az evés, ivás is fájdalommal jár.
bárányhimlős kiütés
Mit kell tenni ha bárányhimlős a gyerkőc?
Fürdeni tilos, tusolni kötelező!
A törölközővel nem szabad dörzsölni a bőrt, csak leitatnia a vizet.
A ruházatot úgy válasszátok meg, hogy finom puha anyagú legyen, a címkét vágjátok ki belőle, és ha lehet világos színű legyen. Ez azért fontos, hogy jobban lehessen látni mennyire szennyeződött a póló a kifakadt hólyagoktól. Ha szükséges naponta többször cseréljétek ki a ruhát, hogy a váladékban ne tudjanak megtelepedni más kórokozók. Ezzel elkerülhetitek a felülfertőződést.
Ezért a pizsamát és a törölközőt is naponta cseréljétek, mossátok ki.
A viszketést, hűsítő, mentolos hintőporral csillapíthatjátok. A bárányhimlő tüneteinek enyhítésére fejlesztették ki a Pox Clin habot.
A magas lázra lázcsillapítót kell adni. Nagyon fontos, hogy itassátok a gyerekeket!!! Minél kisebb a gyerek, annál megterhelőbb a szervezetet számára a magas láz. Nagyon könnyen kiszáradhatnak, ezért fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszanak.
Homeopátia és a bárányhimlő:
1. hólyagok megszüntetésére RUX THOSIDENDRON CH 15 3x5 golyó
2. viszketésre APIS CH 15 szükség szerint 5 golyó
3. VINCETOXIKUM 3x5 golyó
Szia Mónika!
VálaszTörlésNem irígylem a kicsi fiadat!(de Téged sem!)Mi is jártunk ilyen cipőben a lányokkal régebben
A nagyobbik hazahozta az oviból, a másiknak gipsz volt a lábán, persze, hogy elkapta.
A kisfiamnál -karácsony előtt egy nappal- hasfájással kezdődött, de olyan szinten, hogy kórházba kerültünk.A búzalisztes diéta miatt nekünk minden betegség a hasunkon jelentkezik először. Reggelre úgy nézett ki, mint a hólyagpapír, azonnal hazaküldtek minket!Még jó, hogy nem ott ünnepeltünk!
Kitartást és gyors javulást kívánok, lassan majd csak elmúlnak azok a fránya hólyagok!
Magdi
Szia Magdi!
TörlésNagyon köszönöm!
A gipsz miatt én nem is panaszkodhatnék. :)
Ma vagyunk az 5. napon, és már látok valamicske javulást.
Láza nem volt, a közérzete javult.
Mi is bizakodunk. :)
"egészen addig, míg a pettyeken hólyag van." - tehát nem addig, amíg le nem hullanak a sebtetők? nálunk is most aktuális a kérdés... 9 napos a kisbabánk, és bátyusán a születése napján jelent meg a bárányhimlő. Most ő apával karanténban van a mamánál. de már nagyon hiányoznak nekünk... Ezek szerint amikor már nincs hólyag, hazajöhetnek? Nem kell megvárni, hogy lehulljanak a sebtetők? Mindenki mást mond itt mifelénk:-(
VálaszTörlésEgyébként több új infót is találtam itt róla nálad, köszi az összefoglalást!
Kedves Lilla!
VálaszTörlésGratulálok a kicsihez! :)
A karantén általában 2 hétig szokott tartani.
De nálatok a kis tesó nagyon fiatal korát is figyelembe kell venni.
Inkább legyetek türelmesek! Tudom, hogy most ez nagyon rossz, de inkább ez a pár mint utána a kicsi szenvedései a bárányhimlő miatt.
Kitartás!
LILLA!
VálaszTörlésBenéztem hozzád. Láttam, hogy a sütis videón nagyon fehérek a pettyek.
Ha cinkrázót használtok, ne tegyétek. A rázókeverék teljesen lefedi a hólyagokat, így azok könnyebben elfertőződhetnek, amit a fedés miatt nehezen lehet észrevenni.
köszönöm a válaszaidat és a látogatásodat! Karina nem szerette a zinkes kenőcsöt, így átálltunk a hintőporra. Barninál már nem is próbáltuk a kenőcsöt. Mellesleg a dokink írta fel a kenőcsöt...
VálaszTörlésFelmerült egy újabb kérdésünk. A játékok, amikkel játszott, meg minden más, amivel érintkezett himlősen, fertőznek? Ha jön hozzánk most valaki, azt meg tudjuk fertőzni?
VálaszTörlésEbben nem vagyok 100%-ig biztos.
VálaszTörlésSzerdán megkérdezem a fertőző osztályon dolgozó doktor ismerősömet.
Amíg hólyagosak a kiütések, az ebből kifakadó váladék fertőz. Tehát, ha akkor rákerül a váladék a játékokra, aki azzal érintkezik az is elkaphatja.
VálaszTörlésAzt nem lehet tudni pontosan hogy miután a vírus a levegőbe kerül mennyi ideig életképes, de nem sokáig.
Amikor a pettyek már sebesek, mehet közösségbe, és hozzátok is jöhetnek.